راهکارهای استفاده بهینه از کولر خودرو

راهکار استفاده بهینه از کولر خودرو
راهکارهای استفاده بهینه از کولر خودرو

راهکارهای استفاده بهینه از کولر خودرو

    با شروع فصل گرما نقش سیستم تهویه خودرو در آسایش و رفاه راننده و سرنشینان خودرو پر رنگ تر می شود و خرابی یا عدم کیفیت عملکرد تهویه خودرو تاثیر مستقیم و بسزایی در اسایش سرنشینان و همچنین عمر مفید سیستم تهویه خودرو خواهد داشت.

در این مقاله پیش روی شما پیرامون سیستم تهویه و کولر ماشین مطالعه خواهیم کرد. با مقالات آموزش اتو گالری حیدر همراه باشید.

استفاده درست و بهینه از کولر خودرو

برای استفاده بهینه ار کولر خودرو و تضمین عمر مفید سیستم تهویه می بایست مواردی را رعایت کرد که در این جا به شیوه های درست استفاده از کولر اشاره خواهیم کرد.

 • اگر ماشین شما در آفتاب پارک شده باشد بلافاصله کولر را روشن نکنید. شیشه ها را پایین کشیده تا هوای گرم به بیرون منتقل شود و دمای کابین متعادل تر شود سپس کولر را روشن کنید.
 • بلافاصله بعد از روشن کردن کولر پنجره های ماشین را ببندید که از هدر رفت هوای خنک و انرژی جلوگیری کنید.
 • کولر خودرو را در دورهای پایین موتور روشن کنید زیرا که به کلاچ و کمپرسور آسیب وارد می شود.
 • در بعضی از خودروهای مدرن با فعال کردن حالت Driver Only دریچه های خروجی سیستم تهویه سمت راننده و سایر سرنشینان غیرفعال می شوند و ضمن کاهش مصرف سوخت باعث می شود فشار کمتری به کمپرسور وارد شود.
 • چنانچه سرعت حرکت خودرو پایین است و یا توقف طولانی مدت دارید از روشن کردن کولر بپرهیزید.

 • دریچه های کولر را همیشه تمیز نگه دارید.
 • با تعویض کردن مرتب فیلترتصفیه هوا از رشد باکتری ها و قارچ ها در محفظه کولر جلوگیری کنید.
 • در زمان استارت زدن کولر را خاموش کنید.
 • به هنگام عبور از تونل های بزرگ یا زمانی که هوا بسیار آلوده می باشد کولر خوذدرو را خاموش کرده و یا سیستم تهویه را در حالت گردش هوای داخلی قرار دهید.
 • در هوای سرد که شیشه ها بخار گرفته اند روشن کردن سیستم کولر به همراه سیستم بخاری خودرو راه موثری برای کاهش بخارهای موجود بر روی شیشه ها می باشد.
 • حتی الامکان هر ماه یکبار سیستم کورل را به مدت نیم ساعت روشن گنید تا گاز کولر خودرو در سیستم تهویه ماشین ته نشین نشود.

 

فرایند تمیز کردن سیستم تهویه و کولر خودرو

 

تمیز کردن دریچه های کولر با استفاده از ابر و فوم:

با استفاده از ابر و فوم لابلای شیار های دریچه کولر را می توان کاملا تمیز کرد.

استفاده از محلول تمیز کننده:

قبل از استفاده از فوم ها محلول تمیز کننده را آماده کنید. به مقدار مساوی آب و سرکه سفید و برای رفع بوی سرکه مقداری لیمو ترکیب کنید و به داخل سیستم اسپری کنید.

عبور و وارد کردن فوم های آماده به داخل شیار دریچه:

مقدار یا ازمحلول ار بر روی فوم اماده شده اسپری کنید و لابلای شیارهای دریچه کولر عبور دهید و شروع به تمیز کردن سیستم تهویه کولر کنید. در صورتی که جرم موجود باشد دوباره این کار را تکرار کنید.

فیلتر هوای کابین خورو را تعویض کنید:

فیلتر هوای کایبن از ورود گرد و خاک به داخل سیستم تهویه ماشین جلوگیری می کند و چند مدت یکبار( حداکقر یکسال) باید تعویض شود. فیلتر هوای هر خودرو بسته به مدل ماشین در جاهای متفاوتی قرار گرفته اند که با مطالعه دفترچه راهنما متوجه مکان قرارگیری فیلتر هوای کابین خواهید شد. بعد از خارج کردن فیلتر قبلی حتما باید فیلتر جدید جایگزین شود.

تمیز کردن مکنده های هوا:

دریچه های مکنده هوا که در قسمت خارجی خودرو قرار دارند مثل دریچه های زیر برف پاک کن که هوای تازه را دریافت می کنند بعد از مدتی با گرد و خاک یا شاخ و برگ های ریز گیاهان کثبف خواهند شد که نیاز به تمیز کردن دارند. با استفاده از اسپری های هوا می توان این فیلتر ها را تمیز کرد.

استفاده از اسپری های گند زدا :

ابتدا تمامی درب و پنجره ها را بسته و خودرو را خاموش کنید و با استفاده از اسپری گند زدا تمامی دریچه های هوا را ضد عفونی کنید.

روشن کردن سیستم تهویه:

بعد از انجام تمامی این مراحل و تمیز کردن سیستم تهویه خودرو حال خودرو را روشن کنید و سپس سیستم کولر ماشین خود را روشن کنید و بعد از حدود 10 دقیقه کلید A/C را خاموش کنید و با باز نگه داشتن تمای درب و پنجره ها اجازه دهید هوای سیستم تهویه تازه شود.

 

نگهداری از سیستم کولر خودرو

در نظر داشته باشید چنانچه سیستم کولر بدون گاز و یا با گاز کم روشن شود به کمپرسور کولر آسیب جدی وارد خواهد شد. برای جلوگیری از این مسئله باید گاز درون سیستم تهویه را مرتب چک کرد.

چنانچه عبور گاز در مدار گاز سیستم شیشه ای در قسمت بالای کپسول بصورت مایع سفید رنگ و پرفشار به همراه حباب فراوان باشد گاز مایع به اندازه کافی در سیستم تهویه خودرو موجود می باشد.

در صورتی که حباب ها به همراه کف کم فشار باشد مقدار گاز مایع در سیستم تهویه خودرو به اندازه کافی موجود نمی باشد.

و اگر حباب و مایع سفید در مدار گاز زیر شیشه مشاهده نشود سیستم تهویه ماشین فاقد گاز می باشد که اگر سیستم کولر را با گاز کم یا بدون گاز روشن کنیم آسیب جدی به کمپرسور خودرو  وارد می شود.

برای شارژ گاز، دقت داشته باشید که گازی که استفاده می کند با سیستم تهویه خودرو شما سازگاری کاملی داشته باشد و گاز داخل سیستم تهویه خودرو شما با گازهای دیگر مخلوط نشود.