عوامل موثر در قیمت گذاری خودرو کارکرده

نحوه قیمت گذاری خودرو کارکرده
عوامل موثر در قیمت گذاری خودرو کارکرده

نحوه قیمت گذاری خودرو کارکرده

قیمت گذاری و فروش خودرو کارکرده همیشه برای ما زمان بر بوده و نیاز به پرس و جوها و کسب اطلاعات جانبی می باشد. و اگرچه قیمت گذاری خودرو کارکرده  تابعی از قیمت خودرو صفر می باشد اما عوامل مهم دیگری در بالا و پایین شدن قیمت خودرو کارکرده و دست دوم موثر است که در این مقال به بررسی عوامل و معیارهای مهم در قیمت گذاری خودرو کارکرده می پردازم.

 

برای قیمت گذاری و فروش سریع خودرو کارکرده و صفر خود با اتو گالری حیدر همراه باشد.

عوامل تاثیرگذار بر نحوه قیمت گذاری خودرو کارکرده

سن و طول عمر مفید خودرو

هر خودرویی بسته به مدلش طول عمر مفید مشخصی دارد که بعد از ان بیشتر هزینه زا می باشد تا اینکه رانندگی بصرفه یا داشته باشد. برای خردی و فروش خودرو کارکرده مشخصا باید طول عمر مفید خودرو را بدانیم و مقدار کارکرد خودرو از طول عمر مفید آن کمتر باشد.

میزان کارکرد خودرو

میزان کارکرد خودرو یکی از مکهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت گذاری خودرو کارکده می باشد که این معیار(کارکرد) تابع عواملی چون قیمت پایه خودرو،سن و نوع خودرو میباشد. میزان استاندارد کارکرد خودرو حدود 20 تا 25 هزار کیلومتر در هر سال می باشد می باشد که بسته به مدل و نوع خودرو اگر هزار کیلومتر کار کرده باشد 4 درصد کاهش می یابد و درصورتی که بالای هزار کیلومتر باشد 8 درصد قیمت کاهش می یابد.

تاثیر مدل خودرو کارکرده بر روی قیمت آن

قیمت گذاری خودرو کارکده و دست دوم تابعی از مدل خودرو هم یم باشد به این صورت که اگر یکسال از مدل خودرو گذشته باشد 12 درصد و چنانچه دو سال گذشته باشد حدود 18 درصد و سه سال 23 درصد، چهار سال تقریبا 27 درصد و پنج سال حدود 30 درصد از قیمت خودرو کم میشود.

اعتبار بیمه خودرو

قیمت خودرو کارکرده با مهلت بیمه و یا بدون مهلت بیمه متفاوت خواهد بود. چنانچه مهلت بیمه تمام شده باشد حدود 400 الی 800 هزار تومان قیمت خودرو کاهش می یابد.

رنگ شدگی خودرو

خودرو تصادفی و رنگ شده کاهش قیمت بیشتری نسبت به خودرو کارکرده رنگ نشده دارد و در صورتی که قسمت هایی از خودرو رنگ شده باشند افت قیمت سه تا پنج درصد را دارد که اگر این رنگ شدگی در قسمت های جلو خودرو باشد افت قیمت بیشتری دارد.

تصادف سنگین

قبلا گفتیم که تصادفی بودن و رنگ شدگی خودرو تاثیر مستقیمی بر افت قیمت خودرو دارد حال اگر تصادف سنگین باشد و به سقف و ستون و شاسی آسیب زده باشد افت قیمت شدیدتری دارد.

وضعیت داخل کابین خودرو

در خرید و فروش خودرو کارکرده بررسی کابین خودرو و وضعیت روکش های صندلی، دکمه های شیشه برقی، وضعیت پوسیدگی، کفپوش و بوی داخل ماشین تاثیر مستقیم بر قیمت خودرو دارد.

وضعیت فنی خودرو کارکرده

همانطور که وضعیت کابین و ظاهری خودرو تاثیر مستقیم بر کاهش یا افزایش قیمت خودرو کارکرده دارد وضعیت فنی خودرو یک عامل موثر دیگر در قیمتگذاری خودرو دست دوم میباشد. نواقص فنی همچون دود کردن خودرو، خرابی سیستم تعلیق، خرابی سیستم ترمز، روغن سوزی، سوختن واشر سرسیلندر و غیره باعث کاهش و افت شدید قیمت خودرو کارکرده می شود و بهتر است قبل از اقدام به قیمت گذاری و فروش خودرو کارکرده خود نسبت به رفع نواقص فنی خودرو اقدام کنید.

امکانات و آپشن های رفاهی خودرو

می دانیم که هر خودرو بسته به نوع و مدلش آپشن ها و امکانات متفاوت رفاهی زیادی دارد که در صورت نبود آپشن های فابریک کارخانه و یا خرابی این آپشن ها خودرو افت قیمت شدیدی خواهد داشت. البته در نظر داشته باشید که امکانات فابریک کارخانه ایجاد ارزش میکنند و امکاناتی که فروشنده بصورت جانبی بر روی خودرو نصب کرده باشد تقریبا مد نظر گرفته می شود.

تاثیر قطعات یدکی بر روی قیمت خودرو کارکرده

خودروهای کارکرده چون به احتمال زیاد به تعمیرات نیاز داشته باشند، دسترسی به امکانات و قطعات یدکی آنها تاثیر مستقیم بر قیمت گذاری آن خودرو دارد.