کاربرد فیلتر بنزین خودرو

علائم فیلتر یا صافی بنزین کثیف
کاربرد فیلتر بنزین خودرو

کاربردهای فیلتر بنزین خودرو

فیلتر بنزین یا صافی خودرو یکی از قطعات بسیار مهم خودرو می باشد که عدم توجه به نگهداری صحیح این قطعه می تواند منجر به اختلال در عملکرد درست و به موقع موتور ماشین شود.

با توجه به اهمیت فیلتر بنزین رد نحوه عملکرد موتور که گاها موردو غفلت قرار می گیرد در اینجا اتوگالری حیدر در مجموعه مقالات آموزشی خود به نکات مهم در رابطه با صافی یا فیلتر بنزین خودرو می پردازد.

موضوعات مهم در رابطه با فیلتر بنزین

 • فیلتر یا صافی بنزین خودرو چیست؟
 • زمان تعویض فیلتر بنزین
 • محل قرارگیری فیلتر یا صافی بنزین در خودرو
 • علائم کثیفی فیلتر بنزین
 • علائم و نشانه های مهم نیاز به تعویض فیلتر بنزین

 

فیلتر یا صافی بنزین خودرو چیست؟

فیلتر یا صافی  بنزین، همانطور که از اسم این قطعه پیداست برای جلوگیری از ورود ناخالصی ها و تصفیه مواد مایعی که از این صافی رد می شود بکار می رود.

موتور هر خودرو برای  سوخت مورد نیاز خود زا بنزین درون باک خودرو تغذیه می کند و این بنزین ممکن است بواسطه ناخالصی های کوچکی همچون گرد و خاک، زنگ زدگی خود باک، تراشه ها و ذرات آلاینده درون باک و یا کثیفی شیلنگ های انتقال سوخت کثیف شده باشد که با ورود به سیستم موتور تاثیر منفی بر عملکرد موتور خواهد داشت. در اینجا نقش حیاتی و مهم صافی بنزین معلوم و مشخص میشود که برای زدودن بنزین از هر گونه ناخالصی و کثیفی بکار می رود تا بنزین تمیز به موتور برسد.

عملکرد فیلتر یا صافی بنزین همچون عملکرد فیلتر هوا می باشد که از ورود ناخالصی ها و ذرات کوچک به موتور جلوگیری می کند.

هم اکنون در بازار دو نوع فلیتر بنزنین وجود دارد به مثل هم عمل می کنند.

 • صافی بنزین پلاستیکی یا فلزی که از یک محفظه پلاستیکی و یا فلزی ساده در اطراف یک فیلتر تصفیه ساخته شده و در زمان تعویض، کل این مجموعه نیاز به تعویض دارد.
 • صافی کارتریجی که در آن یک فیلتر قابل تعویض در یک نگهدارنده فلزی قرار گرفته است. درب این نگهدارنده قابل جدا شدن است و فیلتر آن می‌تواند به صورت جداگانه تعویض شود.

با یک کلیک از شرایط اقساط خرید و فروش خودرو خود آگاه شوید

 زمان تعویض فیلتر بنزین

این قطعه حیاتی با گذشت عمر خودرو به تدریج کثیف شده و از سطح عملکرد صحیح آن کاسته می شود و با پر شدن فیلتر از ذرات کثیف، این ناخالصی ها به درون باک سوخت برگشت داده میشوند و کار سوخت رسانی به موتور به کندی و با مشکل روبرو می شود که در دراز مدت بر عملکرد صحیح موتور تاثیر منفی می گذارد. در این هنگام بهترین کار تعویض فلیتر یا صافی بنزین می باشد.  در اوایل صنعت خودرو که بنزنی ناخالصی های زیادی داشت عمر مفید هر فیلترسوخت از 30000 تا 60000 هزار کیلومتر برآورد می شود که با گذشت زمان و تمیز تر شدن بنزین مصرفی عمر مفید صافی بنزین تا 100000 کیلومتر هم رسید.

محل قرارگیری فیلتر یا صافی بنزین در خودرو

جایی بین مخزن سوخت و موتور خودرو فیلرت بنزین قرار می گیرد و بطور معمول صافی بنزین در باک خودرو قرار داده میشود. برای اینکه جای دقیق فیلرت بزنین خودرو خود را بدانید بهتر است دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه کنید.

علائم کثیفی فیلتر بنزین

فیاتر یا صافی بنزینی که کثیف شده باشد بر نحوه عملکرد صحیح موتور تاثیر می گذارد و علائمی در عملکرد موتور ایجاد می کند که در این صورت فلتر باید تعویض شود. در اینجا به برخی از علائم نشاندهنده کثیفی فیلرت بنزنی می پردازیم.

. اگر در هنگام سرد بودن خودرو و استارت اولیه برای روشن شدن خودرو با دیر روشن شدن مواجه شویم می تواند به دلیل کثیفی صافی بنزین باشد که سوخت مورد نیاز را به موتور نیم رساند.

. اگر احساس کردید که قدرت موتور خودروکاهش یافتهاست می تواند دلیلی بر کثیفی صافی بنزنی باشد زیرا در این حالت سوخت مورد نیاز به انژکتورها نمی رسد و درنتیجه دور موتور کند می شود.

. لرزش موتور و انژکتورها دلیل دیگری بر کثیفی صافی بنزنی می باشد که در این جا سوخت همراه با ناخالصی با انژکتورها و موتور وارد شده است و باعث خرابی عملکرد آنها شده است.

. پمپ بنزنی در خودرو وظیفه انتقال بنزنی با فشار قوی به باک موتور را برعهده دارد که در صورت کثیفی فیلرت بنزین عملکرد پمپ بنزین مختل می شو.د و این اتقال بنزین به موتور با صداهای غیر طبیعی همراه می شود.

 

علائم و نشانه های مهم نیاز به تعویض فیلتر بنزین

 

 • استارت نخوردن یا به سختی استارت خوردن خودرو
 • کاهش قدرت موتور و اشکال در عملکرد صحیح موتور خودرو
 • کاهش قدرت موتور و نارسایی در حمل بارهای سنگین توسط خودرو
 • خاموش شدن خودرو
 • کاهش قدرت و شتاب در موتور خودرو و کند عمل کردن موتور
 • خرابی در پمپ سوخت
 • تغیر بوی دود خروجی از اگزوز خودرو
 • مشکلات کاربراتور و انژکتورها
 • روشن شدن چراخ چک موتور
 • روشن نماندن خودرو
 • افزایش مصرف سوخت

در صورت مشاهده هر کدام از این علائم سریعا اقدام به تمیز کردن یا تعویض صافی بنزین خودرو کنید. یکی از ساده ترین راه های تمیز کردن فیلتر بنزین، درآوردن این قطعه و دمیدن هوا با فشار زیاد درون فیلتر می باشد تا از ناخالصی ها پاک شود و سپس با فشار قوی دوباره هوا را درون فیلتر بدمید اگر هوا رد شد فیلر تمیز شده و قابل استفاده می باشد در غیر اینصورت فیلتر نیاز به تعویض دارد که باید به تعمیر کار و متخصص کاربلد سپرده شود.