آیا خرید و فروش حواله خودرو قانونی است؟

خرید و فروش حواله خودرو
آیا خرید و فروش حواله خودرو قانونی است؟

آیا خرید و فروش حواله خودرو قانونی است؟

به تازگی شاهد آگهی هایی مبنی بر خردی و فروش حواله خودروهای کارخانه ای که عمدتا محصولات ایران خودرو و سایپا هستند می باشیم که بررسی قانونی یا غیر قانونی بودن این عمل مهم می باشد.

برخی افراد حواله خودروهای ثبت نامی خود را قبل از تحویل و سند خوردن به شخصی دیگر می فروشند که در این آگهی های فروش حواله، مدل و قیمت حواله که معمولا رقمی بین 60 الی 70 میلیون تومان می باشد قید می شود.

آیا معامله و خرید و فروش حواله خودرو قانونی است یا دردسرساز؟

چندی پیش معاون اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرد که هر دفترخانه ای که اقدام به خردی و فروش حواله خودرو کند طبق قانون با آن برخورد می شود و خردی و فروش حواله خودرو غیر قانونی می باشد.

در این راستا حمیدرضا حیدری، رئیس انجمن نمایشگاه داران مشهد هم چندی پیش اعلام کرد که معامله حواله خودرو منع قانونی ندارد و این عملی قانونی ایست. حواله های خودروها بصورت آزاد هستند و افراد به صلاح خود می توانند این حواله ها را خرید و فروش کنند.

به دلیل حذف اسناد رهنی توسط شرکت های خودروساز، افراد در بازار آزاد به خرید و فروش حواله های خودرو می پردازند.

با وجود اینکه معامله حواله های خودرو هیچ گونه منع قانونی ندارند اما ممکن است افراد به مشکل و دردسر بخورند زیرا که در معامله حواله هیچ گونه سندی به نام خریدار زده نیم شود و فرد فروشنده بعد از تحویل خودرو از کارخانه ممکن است خودرو را به خریدار تحویل ندهد و درگیر مراحل قانونی شکایت ها و دادگاه شوند.

 

در مورد صحبت معاون اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هنوز تصمیم قطعی مبنی بر غیرقانونی بودن خردی و فروش حواله گرفته نشد است و فعلا در حد صحبت های درون سازمانی مطرح شده است و به تصویب مجلس نرسیده و تبدیل به قانون نشده است.