ترفندهای نگهداری بهتر از خودرو

نکاتی درباره نگهداری بهتر از خودرو
ترفندهای نگهداری بهتر از خودرو

ترفندهای نگهداری بهتر از خودرو

با افزایش قیمت لوازم های یدکی خودرو و قیمت بنزین روز به روز شاهد رشد هزینه های تعمیر و نگهداری خودرو  می باشیم. به منظور کاهش هزینه های جانبی نگهداری خودرو بر آن شدیم ترفندهای نگهداری بهتر از ماشینتان را در این مقاله از مجموعه مقالات آموزشی اتوگالری حیدر معرفی کنیم.

چگونه از خودروی خود بهتر نگهداری کنیم؟

هرچندسال هم که مالک خودرو باشید و با چم و خم رانندگی با ماشین آشنا باشید همچنان ترفندها و نکاتی هست که در رابطه با خودرو ممکن است برای شما ناشناخته مانده باشد.

در زیر به نکاتی درباره نگهداری بهتر از خودرو می پردازیم که درمودر خودروهای ایرانی بیشتر کاربرد دارد و برای خودروهای لوکس و خارجی باید به دفترچه راهنما و نکاتی که سازندگان خودرو بیان کردند اکتفا کنید.

ترفندهای نگهداری بهتر و کار با خودرو

 • کولر خودرو را هر ماه یکبار روشن کنید

یک باور رایج بر این است که کولر خودرو مختص به فصل گرما می باشد اما روشن نشدن کولر به مدت زیاد باعث فاسد شدن گاز کولر می شود که برای جلوگیری از هزینه های اضافی بهتر است رد فصول سرد سال ماهی یک با رکولر را روشن کنید تا گاز خودرو مخلوط شود و از فاسد شدنش جلوگیری شود.

 

 • از باز کردن کابل باتری هنگام روشن بودن خودرو جلوگیری کنید

باز کردن کابل باتری به هنگامی که خودرو روشن است یکی از اشتباهات رایجی است که گاها به هنگام نیاز انجام میشود که هزینه های اضافی تحمیل می کند.

 

 • به صداهایی که از خودرو می شنوید اهمیت دهید

تمامی خودروها به هنگام حرکت صداهایی دارند که عادی و معمول می باشد اما باید همیشه حواسمان به تغیر صداها باشد که ممکن است نشان دهنده خرابی واستهلاک قطعه در آینده باشد.

 

 • اشتباه رایج در گرم کردن خودرو رد فصل زمستان

یکی از اشتباهات رایج مالکین خودرو در فصل زمستان روشن نگه داشتن خودرو اول صبح برای گرم کردن ماشین می باشد که این عمل ضمن ایجاد هزینه های اضافی سوخت باعث استهلاک و خرابی ماشین می شود. برای گرم کردن خودرو در فصل سرد کافی است بعد از30 ثانیه از روشن شدن خودرو حرکت کنید و بعد زا هر 20 تا 30 ثانیه دنده عوض کنید.

 

 • در سرعت بالای 30 کیلومتر کولر ماشین را روشن نکنید

از اشتباه دیگر مالکین خودرو روشن کردن کولر در سرعت بالای 30 کیلومتر می باشد که این کار منجر به وارد شدن آسیب جدی به موتور می شود. بهترین زمان برای روشن کردن کولر خودرو سرعت 5 تا 30 کیلومتر می باشد.

 

 • تعویض شمع خودرو فراموش نشود

تعویض به موقع شمع خودرو یکی دیگر از ترفندهای بهتر نگهداشتن خودرو میباشد. شمع خودرو بهتر است بعد از هر 20 هزار کیلومتر تعویض شود تا از صدمات احتمالی و هزینه های اضافی خودداری شود.

 

 • صافی بنزین و لنت ترمز را مرتب چک کنید

صافی بنزین و لنت ترمز از جمله قطعاتی هستند که باید مرتب چک شوند و به موقع تعویض گردند. معمولا بهتر است بعد از هر 15 هزار کیلومتر صافی بنزین و لنت ترمز تعویض شوند.

 

 • از حال تسمه تایم خودرو باخبر شوید

تسمه تایم ماشین شما خطرناک ترین و مطمئن ترین قطعه می باشد که اگر دیر تعویض شود صدمات زیادی به خودرو وارد می کند. تعویض تسمه تایم معمولا هر 60 هزار کیلومتر انجام می شود که در خودروهای جدید اگر به تعویق افتد آسیب جدی به موتور وارد می شود و در خودروهای قدیمی پاره شدن تسمه تایم مساوی است با خاموش شدن خودرو.

 

 • تعویض روغن موتور، فیلتر هوا و روغن در بازه زمانی کوتاه

روغن موتورهایی با عملکرد بالا برای خودروهای لوکس خارجی مناسب می باشند و برای خودروهای داخلی بهتر است از روغن موتورهایی با کیفیت پایین تر و در فاصله زمانی کوتاه تر استفاده شود. به عبارتی بهتر است بجای استفاده از یک روغن موتور 200 هزار تومانی که وعده کارکرد 12 ماه را می دهد از دو روغن موتور 100 هزار تومانی  با فاصله کارکرد 6 ماهه استفاده شود. به هنگام تعویض روغن موتور بهتر است فلتر هوا و روغن هم تعویض شود تا موتور خودرو عملکرد بهتری داشته باشد.

 

 • بجای تمیز کردن فیلتر هوا، فقط آن را تعویض کنید

یکی دیگر از اشتباهات رایج تمیز کردن فیلر هوا و استفاده دوباره از آن بجای تعویض فیلتر می باشد که این کار بسیار خطرناک است

 

 • خودروهای  انژکتوری را هل ندهید

در مقاله روشن کردن ماشینی که باتری خالی کرده است گفتیم که هل دادن خودرو یکی از راه های روشن کردن ماشینی است  که خاموش شده است اما باید درنظر داشته باشید این راه حل برای خودروهای کاربراتوری می باشد و هل دادن خودروهای انژکتوری بسیار مضر می باشد.و از این کار باید خودداری کرد.

 

 • دزدگیر متفرقه نصب نکنید

برای اندکی ارزانی دزدگیر متفرقه بر روی خودروی خود نصب نکنید. نصب دزدگیر متفرقه بر روی خودرو ضمن بالا بردن ریسک به سیستم برقی ماشینتان صدمه می زند.

 

 • اولین تعویض روغن مهم است

اولین تعویض روغن برای خودروهای صفر معمولا بین 200 تا 2500 کیلومتر باید اتفاق بافتد که اگر به تعویق افتد اسیب و هزینه جدی متحمل می شوید.

 • اهمیت توجه به چراغ چک یا استپ

گاهی پیش می آید که ما به هشدارهای چراغ چک خودرو توجهی نمی کنیم و متوجه مشکلات خودرو نیستیم. روشن شدن چراغ هشدار و چک خودرو نشانده دهنده مشکلات احتمالی می باشد که اگر نادیده گرفته شوند منجر به تحمیل هزینه های گزافی می شوید.

 

 • برای عیب یابی و تعمیر حتما به مکانیک مراجعه کنید

در بازار دستگاه های عیب یابی موجود است که در صورتی به درستی کار می کند که همراه با علم یک متخصص و مکانیک ماهر باشد. بهتر است بجای استفاده سرخود از دستگاه های عیب یاب از یک مکانیک ماهر و باتجربه کمک بگیرید تا تنظیمات موتور را انجام دهد.