توصیه های ایمنی رانندگی در هوای بارانی

نکات ایمنی رانندگی در هوای بارانی
توصیه های ایمنی رانندگی در هوای بارانی

توصیه های ایمنی رانندگی در هوای بارانی

با شروع فصل سرما و بارش اولین باران پاییزی و پایین آمدن دید رانندگان و همچنین عابرین به چند نکته و توصیه مهم رانندگی در هوای بارانی می پردازیم که دانستن این نکات ایمنی رانندگی لذتبخش و مطمئن تری را تجربه خواهید کرد.

 

نکات احتیاطی و ایمنی به هنگام رانندگی در هوای بارانی

رانندگی در هوای بارانی از خطرناک ترین و پرحادثه ترین روزهای رانندگی می باشد که با رعایت چند نکته می توان از بار این خطرات کم کرد و رانندگی کم خطرتری را تجربه کرد.

 

  • تایر مناسب رانندگی در هوای بارانی

وظیفه تایر ایجاد اصطحکاک مناسب مبان خودرو و سطح جاده می باشد تا از لغزش خودرو جلوگیری کند. تایرها به کمک عاج هایی که دارند در روزهای بارانی با کنار زدن اب کمک می کنند تا لاستیک با زمین خشک برخورد داشته باشد و زا سر خوردن و لغزش ماشین جلوگیری شود.

به هنگام رانندگی در هوای بارانی باید تایر های خودرو و عاج ها چک شود که در سطح مناسب و مطلوبی باشند. اگر عاج تایر ساییده شده باشد بدرستی عمل نمی کند و ممکن است خودرو بر سطح زمین بلغزد و حادثه آسیستم روشنایی و چراخ خودرو فرین باشد.

نکته : به هنگام خرید لاستیک به عدد درج شده بر روی آن دقت شود زیرا که تاریخ تولید تایر را نشان می دهد.

 

  • اهمیت تعویض روغن به موقع خودرو بر رانندگی در هوای بارانی

در روزهای بارانی و خیس شدن سطح زمین چسپندگی تایرها کمتر میشود و همچنین احتمال خیس شدن لنت ترمز، قفل شدن چرخ ها و در پی ان کاهش قدرت تایر ها باشد. با تعویض به موقع روغن ترمز و استفاده از لنت ها با کیفیت و استاندارد می توان قدرت لاستیک ها را بالا برد و از تاثیر منفی بارندگی بر رانندگی کم کرد.

 

  • در روزهای بارانی سیستم برف پاک کن و شیشه شور را چک کنید

همانطور که قبلا گفتیم در روزهای بارانی وسعت دید رانندگان کاهش می یابد و عملکرد درست و به موقع برف پاک کن و شیشه شور نقش کلیدی در ایجاد دید بهتر رانندگان دارد.

قبل از شروع رانندگی و یا سفر در روزهای بارانی سیستم شیشه شور و برف پاک کن را چک کنید و همیشه مقداری محلول شیشه شور اضافی همراه داشته باشید. همچنین برای سفر به مناطق سرد مقداری الکل یا ضد یخ به محلول شیشه شور اضافه کنید.

قبل از اینکه دید جلو شما کاملا بسته شود برف پاک کن خودرو را روشن کنید.

 

 

  • سیستم روشنایی و چراخ خودرو در هوای بارانی چک شود

چهارمین نکته احتیاطی برای رانندگی در هوای بارانی و دومین موردی که بر دید رانندگان تاثیر مستقیم دارد سیستم چراغ و روشنایی خودرو می باشد.

برای رانندگی در هوای بارانی با چراغ های روشن رانندگی کنید و زا چراغ های استاندارد که دید بهتری به راننده می دهد استفاده کنید. چراغ های زنون یا هدلایت با نور سفیدی که دارند اگرچه بازتاب نور بیشتری دارند اما باعث کاهش دید راننده می شود.

  • در روزهای بارانی سیستم بخارزدایی شیشه خودرو را روشن کنید

در روزهای بارانی که مقدار رطوبت هوا بالاست و اختلاف دمای زیادی بین هوای داخل و بیرون اتومبیل وجود دارد باعث می شود شیشه ها بخار گرفته و دید راننده کم شود بهتر است سیستم تهویه مطبوع و بخار زدایی خودرو روشن باشد.

 

  • با احتیاط و سرعت مجاز رانندگی کنید

برای جاده در سطح کشور سرعت های مجاز رانندگی تعیین شده است که بر اساس هوای گرم و معتدل و جاده های خشک تعیین شده اند. برای رانندگی در روزهای بارانی سرعت مجاز و مطمئنه را رعایت کنید و سرعتی پایین تر از حد مجاز تعیین شده داشته باشد تا کنترل بهتر و بیشتری بر روی خودرو و رانندگی خود داشته باشید. همچنین از ترمز گرفتن ها آنی خودداری کنید.

 

  • در روزهای بارانی فاصله مناسب را رعایت کنید

در روزهای بارانی با فاصله مناسب از خودروهای جلو و کناری رانندگی کنید چراکه در روزهای بارانی و جادهای خیس قدرت ترمزگیری کاهش می یابد.

در جاده های خیس از سبقت گیری های پر خطر و رانندگی با سرعت بالا بپرهیزید تا از اتفاقات و حادثه جلوگیری شود.