قوانین و باید و نبایدهای دودی کردن خودرو

تا چه حد می توان شیشه خودرو را دودی کرد
قوانین و باید و نبایدهای دودی کردن خودرو

قوانین و باید و نبایدهای دودی کردن خودرو

دودی کردن شیشه ماشین یکی از فانتزی های خاص برخی افراد می باشد که ظاهری جذاب و لوکس به خودرو می دهد. اما باید بدانید که دودی کردن شیشه ماشین باید ونبایدها و قوانینی دارد که به راحتی انجام نمی پذیرد و برای دودی کردن شیشه خودرو باید به این قوانین توجه کرد.

در این مقال کوتاه از مجموعه مقالات آموزشی اتو گالری حیدر به قوانین و مقرارات دودی کردن شیشه خودرو می پردازیم.

چرا شیشه خودرو را دودی می کنیم؟

دلایل مختلفی برای دودی کردن شیشه ماشین وجود دارد که در این میان سلیقه و ظاهر جذاب خودرو و گاهی مسائل امنیتی باعث دودی کردن شیشه خودرو می باشد.

 

 

در اینجا سه عامل و دلیل اصلی بر دودی کردن شیشه خودرو را بیان می کنیم:

 • حفاظت در برابر اشعه نور خورشید

یک از مضرترین اشعه ها اشعه UV خورشید می باشد که افراد برای محافظت از خودرو در برابر این اشعه و خنک نگه داشتن فضای داخلی خودرو اقدام به دودی کردن شیشه های خودرو می کنند.

 

 • ضد خش بودن و محافظ شیشه

دلیل دیگر بر دودی کردن شیشه محافظت از شیشه خودرو در برابر خط و خش و شکستن می باشد و دودی کردن حکم محافظ برای شیشه خودرو می باشد.

 

 • سلیقه افراد

گاهی  افراد برای شخصی سازی فضای داخلی خودرو و دور نگه داشتن از دید دیگران و همچنین دادن ظاهری جذاب و لوکس به خودرو نسبت به دودی کردن شیشه ماشین اقدام می کنند.

 

قوانین و مقررات دودی کردن شیشه خودرو

دودی کردن شیشه خودرو گرچه یک عمل شخصی و سلیقه ای می باشد اما تحت نظر کمیسیون فنی و پزشکی و قوانین راهنمایی و رانندگی باید انجام گیرد.

مطابق قوانین راهنمایی و رانندگی و پلیس افراد 35 تا 40 درصد اجازه دودی کردن شیشه خودرو خود را دارند و باید تا 40 درصد داخل خودرو قابل دیدن و مشاهده برای پلیس باشد.

همچنین تنها افرادی می توانند شیشه خودرو را دودی کنند که از طرف پزشک متخصص مجوز داشته باشند و میزان غلظت دودی شیشه به نظر کمیسیون فنی و پزشکی بستگی دارد.

 روش های دودی کردن شیشه خودرو

دو روش برای دودی کردن شیشه خودرو وجود دارد

 • دودی کردن شیشه خودرو به روش دستی

در این روش افراد بوسیله برچسپ های دودی و ابزرهایی همچون کاردک، لیسه، هیتر و سشوار اقدام به دودی کردن شیشه ماشین می کنند.

 

 • دودی کردن شیشه خودرو توسط کارخانه

گاهی کارخانه های خودروساز چهت مقاومت و استحکام شیشه به هنگام تولید خودرو اقدام به درصد کمی دودی کردن شیشه خودرو می کنند که با قوانین راهنمایی و رانندگی مغایرت نداشته باشد.

 

مراحل دودی کردن شیشه خودرو

دودی کردن شیشه خودرواصول و قوائدی دارد که به هنگام انجام این عمل باید رعایت شود:

 • یک برچسپ دودی بزرگتر از شیشه خودرو تهیه و آماده کنید.
 • سطح بیرونی و داخلی شیشه را به کمک یک تیغ و مواد شوینده کاملا تمیز کنید که هیچ اثری از لک و اثر انگشت نماند.
 • اندازه برچسپ دودی را مطابق با قسمت بیرونی شیشه اندازه و برش بزنید و این کار را با دقت بالایی انجام دهید.
 • قسمت هایی از برچسپ که تا شده یا نامنظم هستند را بوسیله هیتر یا سشوار صاف و مرتب کنید.
 • برش زدن برچسپ را زا سطح بالایی شروع کنید و تمامی برچسپ را دقیق برش بزنید سپس سطح داخلی شیشه و لبه های آن را را با اسپری آب کاملا خیس کنید.
 • یک لایه بی رنگ از برچسپ دودی را برداشته و به قسمت داخلی شیشه بچسپانید و با کاردک از بالا به پاین بکشید تا حباب و هوایی پشت برچسپ نماند. (فاصله لیه بالایی شیشه و برچسپ دودی باید 5 تا 10 میلی متر باشد)

عوامل موثر بر هزینه دودی کردن شیشه خودرو

دودی کردن شیشه خودرو در چاهای مختلف متفاوت می باشد و با پرس وجو متوجه می شوید که این هزینه به نوع خودرو و جنس محصول بستگی دارد.

 • در بعضی از خودروها بواسطه نوع  و مدل و طرح خودرو دودی کردن شیشه دشواری بیشتری دارد که در نتیجه هزینه بیشتری برای این کار باید پرداخت.

 

 • جنس برچسپ دودی هم در هزینه دودی کردن شیشه خودرو موثر می باشد. مثلا برچسپ هایی که قابلیت مقابله با اشعه UV را دارند گران تر و هزینه بیشتری دارند.

 

بصورت کلی دودی کردن شیشه خودرو به نوع خودرو، آب و هوای منطقه، جنس برچسپ دودی بستگی دارد.