معرفی سایپا سهند سومین سدان کلاس B

معرفی سهند سدان جدید سایپا
معرفی سایپا سهند سومین سدان کلاس B

معرفی سایپا سهند سومین سدان کلاس B

شرکت خودروسازی سایپا قصد دارد در ماه های آتی سومین سدان خود از کلاس B را با نام سهند به بازار معرفی و عرضه کند که پیش از رونمایی از این خودرو مشخصات فنی آن مشخص شده است.

در این مجال کوتاه به معرفی مشخصات فنی سایپا سهند سدان جدید سایپا می پردازیم.

مشخصات سایپا سهند

خودرو سهند محصول جدید سایپا یک سدان خانوادگی جمع و جور می باشد که بر روی پلتفرم X200 توسعه داده شده است و نسخه ارتقا یافته یا فیس لیفت ساینا محسوب می شود.

سدان سهند دومین خودروی ملی کانکتد (فناوری خودروهای قابل اتصال) بعد از خودرو هاچ بک کراس اطلس قرار می گیرد که با این فناوری قابلیت اتصال هوشمند را خواهد داشت و برخی از ویژگی های آن با گوشی موبایل کنترل خواهد شد.

بلحاظ ظاهری سایپا سهند با تریم داخلی مشابه به خودرو اطلس تولید خواهد شد و طراحی کابین و داشبورد آن از سبک طراحی رنو سیمبل وام گرفته شده است.

نسخه پایه سهند یا همان نسخه S به یک یپشرانه 1.5 لیتری تنفس طبیعی به نام M15GSI 4 سیلند و 8 سوپاپ مجهز شده است که در واقع نسخه ارتقا یافته پیشرانه کوییک، ساینا و تیبا می باشد.

سرسیلندر یپشرانه M15GSI از نمونه پایه خود متفاوت می باشد و در سیستم پاشش سوخت و جرقه زنی تغییراتی اعمال شده است. همچنین خروجی دود این پیشرانه نسبت به موتور M15 متفاوت می ابشد و از نوع استیل (هدرز) به حساب می آید.

تغیر دیگری که بر ریو پیشرانه M15GSI اعمال شده است مروبط به استفاده از ردیچه گاز برقی می باشد. رینگ های این پیشرانه نسبت به پیشرانه M15 معمولی تقویت شده است و عملکرد بهتری خواهد داشت.

پیشرانه ارتقا یافته سایپا سهند با 135 نیوتن متر گشتاور و تولید حداکثر قدرت 44/88 تا 72/89 اسب بخار مجهز به فناوری زمانبندی متغیر سوپاپ های سوخت یا همان VVT شده است.

در نسخه های تجاری احتمالا شاهد افزایش قدرت و گشتاور این پیشرانه به اعداد 89 تا 94 اسب بخار تا 138 نیوتن متر خواهیم بود. و ممکن است در نمونه های کامل تر سایپا سهند شاهد تجهیز این سدان به پیشرانه هایی با قدرت 105 تا 117 اسب بخار در آینده خواهیم بود.

نسخه فول دنده ای سایپا سهند امکانات و تجهیزلتی همچون فرمان برقی، سیستم تهویه اتومات، اتصال هوشمند خودرو، دو کیسه هوا، سیستم ورود و استارت بدون کلید، مالتی مدیا، سنسور پارک، دوربین عقب، کروز کنترل، تریم داخلی چرم، سامانه GSI، سامانه پایش باد تایرها و .... را دارا خواهد بود.