معرفی سیستم های کمک راننده و ایمنی خودرو

معرفی سیستمهای ایمنی و کمک راننده
معرفی سیستم های کمک راننده و ایمنی خودرو

معرفی سیستم های کمک راننده و ایمنی خودرو

امروزه شاهد خودروهایی هستیم که روز به روز بر آپشن های ایمنی و کمک راننده آنها افزوده میشود و با رشد و پیشرفت تکنولوژی امکانات رفاهی و سیستم های ایمنی خودروها پیشرفت کرده که رانندگی مطمئن تر و راحت تری را ایجاد می کنند.

در این مقاله از مجموعه مقالات آموزشی اتو گالری حیدر به معرفی سیستم های ایمنی و کمک راننده می پردازیم تا هر چه بیشتر شناخته شوند و تفاوت مابین آنها مشخص شود.

 

سیستم های کمک راننده و ایمنی خودرو

 • سیستم پارک فعال

سیستم پارک فعال یکی از آپشن ها و سیستم های پرکاربرد رد خودروهای مدرن می باشد که به راننده این اجازه را می دهد در زمان هایی که زمان کافی برای پارک کردن ندارد و یا جای مناسب برای پارک وجود ندارد، حتی در نبود راننده خودرو را به بهترین شکل پارک کند.

 

 • کروز کنترل تطبیقی

با سیستم کروز کنترل تطبیقی که در واقع مدل پیشرفته از کنترل های قدیمی است. راننده قادر است سرعت خودرو را نسبت با خودرو جلویی تنظیم کند تا احتمال برخورد دو خودرو با هم کاهش یابد.

سیستم کروز کنترل با دستورات Stop و go کار می کند و می تواند خودرو را تا سکون کامل متوقف کند و دوباره به حرکت در بیاورد. این سیستم که برای رانندگی در مکان های شلوغ و پر ترافیک بسیار کاربرد دارد می تواند فاصله خودرو را به اندازه طول دو تا چهار خودرو تنظیم کند.

 

 • چراغ های تطبیقی با شرایط جاده

این چراغ ها با حرکت جهت فرمان خودرو خود را تنظیم می کنند تا به بهترین نحو نور را در اختیار راننده قرار دهند. بعضی از این چراغ ها جهت خود را بر اساس چرخ های خودرو هدفگذاری می کنند.

 

 • چراغ های نوربالای خودکار جلوی ماشین

این چراغ ها که در قسمت جلویی خودرو تعبیه شده اند با توجه به شرایط جاده و حرکت خودروهای دیگر می توانند وضعیت خود را مابین نور بالا و نور پایین تغییر دهند.

 

 • سیستم تشخیص نقاط کور

سیستم تشخیص نقاط کور بصورت یک چراغ هشدار در یا نزدیک آینه بغل تعبیه شده است و زمانی که خودرویی در منطقه کور ماشین ما قرار گیرد این چراغ به نشانه هشدار روشن می شود.

در بعضی از موارد این سیستم با هشدار صوتی، راننده را نسبت به خودرو دیگر در منطقه  کور آگاه می سازد.

 

 • سیستم هشدار برخورد با خودرو جلویی

این سیستم که با هشدارهای صوتی و یا چراغ چشمک زن در محدوده دید راننده عمل میکند و می تواند راننده را زا برخورد احتمالی با خودرو جلویی اگاه کند.

 

 • ترمز اضطراری خودکار

از اسم این سیستم مشخص است که حتی بدون دخالت راننده می تواند خودرو را در حادثه های احتمالی متوقف سازد و همچنین در برخی موارد به هنگام حرکت دنده عقب خودرو، ماشین را متوقف کند. این سیستم کمک می کند تا رد شرایط احتمالی خودرو قبل از برخورد به عابرین پیاده متوقف شود.

 

 • سیستم فرمان اضطراری خودکار

سیستم اضطراری فرمان یک سامانه کمکی فرمان است که در مسیرهای ناهموار در صورتی که راننده ناهمواری را تشخیص ندهد بصورت خودکار مسیر خودرو را تغییر می دهد و مسیر بهتری پیدا می کند.

 

 • هشدار خروج از خطوط جاده

هنگامی که خودرو از خطوط مشخص شده در جاده عبور کند و با اصطلاح منحرف شود، سیستم هشدار خروج از خطوط جاده فعال می شود و با هشدار صوتی و در برخی از خودروها بصورت بصری راننده را از انحراف از خطوط آگاه میسازد.

 

 • حفظ خودرو بین خطوط

این سیستم زمانی که خودرو رد حال منحرف شدن از خطوط بین جاده باشد فعال می شود و راننده را آگاه می سازد.

 

 • قرار دادن خودرو در وسط خط کشی های جاده

این سیستم بصورت فعال خودرو را در مرکز خط کشی های وسط جاده قرار می دهد.

 

 • سیستم دید در شب

این سیستم همانطور که از نامش پیداست در شب فعال می باشد و به کمک گرما وسایل موجود در جاده که با چشم قابل مشاهده نیستند را تشخیص می دهد و از برخورد احتمالی جلوگیری می کند.

 

 • هشدار ترافیک عقب خودرو

این سیستم به راننده کمک می کند تا خودروهای پشت سر خودرو را تشخیص دهد و در زمان های ترافیک بسیار کاربرد دارد.

 

 • دوربین دید کامل از بیرون خودرو

این دوربین یک دید 360 درجه از فضای اطراف بیرون خودرو در اختیار راننده قرار می دهد که در برخی از خودروهای لوکس این دید بصورت سه بعدی به تصویر کشیده می شود.