همه آنجه که باید از کولنت یا ضد یخ بدانیم

خواص و عملکرد ضد یخ یا کولنت
همه آنجه که باید از کولنت یا ضد یخ بدانیم

همه آنجه که باید از کولنت یا ضد یخ بدانیم

کولنت یا ضد یخ چیست و چرا باید استفاده شود؟ ویژگی ضد یخ با کیفیت چیست؟ از کولنت چگونه استفاده میشود؟ و نحوه عملکرد کولنت یا ضد یخ به چه صورت است؟

 رادیاتور وظیفه خنک کردن موتور را در تمامی خودروهایی که موتور درون سوز دارند بر عهده دارد چرا که موتور یک خودرو با سوختن بنزین یا گازوئیل مقدار زیادی انرژی تولید می کند که بخشی از این انرژی صرف به حرکت درآوردن خودرو می شود و حدود دو سوم دیگر از این انرژی به گرما تبدیل میشود. بخشی از گرمای تولید شده از طریق اگزوز خارج می شود و بخشی درون محفظه موتور باقی می ماند که اگر بواسطه رادیاتور و فن ها خنک نشود به مرور زمان قطعات فلزی را ذوب می کند و اسیب جدی به خودرو وارد می کند.

حال باید بدانیم رادیاتور چگونه فضای موتور را خنک میکند و از اکسیده شدن و ذوب شدن قطعات فلزی جلوگیری می کند.

 

 

کولنت یا ضد یخ چیست؟

رادیاتور به کمک ضد یخ، موتور خودرو را خنک نگه می دارد و از گرم شدن بیش از حد محفظه موتور جلوگیری می کند. اما چگونه؟

در اینجا ما به معرفی کولنت یا ضد یخ می پردازیم.

کولنت ماده ای است بر پایه آب که از ترکیب آب و ضد یخ تشکیل شده است. در نظر داشته باشید که خود کولنت هم گرم میشود و بواسطه فن های تعبیه شده درون خودرو خنک می شود.

کار اصلی کولنت افزایش نقطه دمای جوش آب می باشد به این صورت که این مایع با خنک کردن موتور مانع افزایش دما درون محفظه موتور می شود و از مشکلات و خسارت های احتمالی بعدی جلوگیری می کند.

مایع کولنت یا خنک کننده به رنگ های مختلف سبز، زرد، قرمز، نارنجی و یا صورتی در بازار موجود می باشد که تفاوت رنگ ها نشانگر هیچ مشخصه ویژه ای از هر کدام نیست و رنگ هر کدام بواسطه مواد درون آنهاست.

مایع ضد یخ از ترکیب آب مقطر، الکل، اتیلن، گلیکول و افزودنی های کم خطر دیگر تولید شده است.

 

چرا از کولنت استفاده کنیم؟

آب مقطر یا ضد یخ معمولی برای خودروهایی با دمای پایین مناسب می باشد و کفایت می کند اما برای خودروهایی که از سیستم توربو شارژ استفاده می کنند و دمای بالایی دارند استفاده از آب مقطر معمولی نمی تواند کاهش دما به حد استاندارد داشته باشد و ممکن است موتور خودرو دچار مشکلات اساسی شود.

برای کاهش دمای خودروهای توربو شارژ از کولنت که ترکیبی از آب مقطر و ضد یخ می باشد استفاده می شود تا با کاهش دمای موتور شاهد افزایش بهره وری و کاهش مصرف سوخت در این خودروها باشیم.

در این نوع خودروها که دمای موترو افزایش می یابد سیستم خنک کننده موتور نیازمند محلولی مقاوم تر می باشد تا محلول آب و ضد یخ درون رادیاتور به راحتی بخار نشود و خرابی های دیگری برای موترو خودرو رخ ندهد.

 

 

انواع ضد یخ

 • ضد یخ ساخته شده برای ضد یخ پایه روغنی
 • ضد یخ ساخته شده الکلی
 • ضد یخ برای فصل سرد که از یخ زدن موتور خودرو جلوگیری می کند.

 

کولنت چگونه عمل می کند و چگونه از کولنت استفاده کنیم؟

قبلا بیان کردیم که کولنت ها با توجه به محلول و مواد افزودنی انواع مختلفی دارند و برای استفاده از آنها معمولا مقداری ضد یخ را با مقدار مشخصی از آب مقطر ترکیب می کنیم و داخل سیستم خنک کننده خودرو می ریزیم. این مایع خنک کننده (کولنتCoolant ) وارد سیستم خنک کننده خودرو می وشد و دمای جوش آب را به میزان زیادی افزایش می دهد که با این کار باعث می شود اب درون سیستم خنک کننده دیرتر گرم شود و موتور خودرو خنک بماند.

 

از کولنت یا ضد یخ در چه بازه زمانی استفاده کنیم؟

مایع ضد یخ به خودی خود تاریخ انقضا ندارد اما مواد افزودنی درون ضد یخ که مانع رسوب در سیستم خنک کننده خودرو می شوند تاریخ انقضا و مصرف دارند که باید کنترل شود.

مایع کولنت را باید طبق دستورالعمل کارخانه سازنده در بازه های مشخص شده عوض کرد و هر چند وقت یکبار باید سطح مایع خنک کننده و میزان  Max و Min (حداکثری و حداقلی ) راچک کرد. اگر میزان مایع از حد Min یا حداقلی کمتر شده باشد سریعا باید به یک مکانیک متخصص مراجعه کرد.

برندهای معتبر ضد یخ یا کولنت

در بین برندهای مختلف ضد یخ دو برند کولنت و ROWE معتبرتر هستند و حرف اول را در جهان می زنند که نیازی نیست هر شش ماه یکبار تمدید شوند. برای خودروهای مرسدس بنز، مان و بی ام وی معمولا از این دو برند ضد یخ استفاده میشود.

برخی از برندهای سازنده کولنت موفق شده اند کولنت هایی با دمای جوش آب 240 ال 240 درجه سانتی گراد هم تولید کنند.

 

 

مشخصات و خواص ضروری ضد یخ مناسب

 • آتش گیر نباشد
 • بوی نامطبوع نداشته باشد
 • اثر سمی پایینی داشته باشد
 • پایداری مناسبی زا نظر شیمیایی داشته باشد
 • تاثیری بر روی رنگ بدنه نداشته باشد
 • بدون کف باشد.

چند نکته پایانی درباره استفاده از ضد یخ

 • سطح سیال را چک کنید
 • دقت داشته باشید که ضد یخ نباید کف کند چراکه به موتور اسیب می زند
 • برای رقیق سازی ضد یخ بر ریو بسته را بخوانید
 • آب مورد استفاده باید دیونیزه پایین داشته باشد
 • درپوش فشار و رادیاتور حتما چک شود
 • از ضد یخ مناسب استفاده کنید
 • ترموستات را هر موقع خواستید نصب کنید و حتما نیازی نیست بعد از ضد یخ نصب شود.
 • سیستم خنک کننده و موتور را بررسی کنید که نشتی نداشته باشد
 • رنگ ضد یخ هیچ ربطی به کیفیت ان ندارد