پنج کار مضر برای خودرو دنده اتوماتیک

کارهای مضر در رانندگی با خودرو اتوماتیک
پنج کار مضر برای خودرو دنده اتوماتیک

پنج کار مضر برای خودرو دنده اتوماتیک

جعبه دنده یا همان گیربکس اتومات از سال 1940 توسط شرکت الدزمبیل بر روی خودروها صنب شد و جزو آپشن های لوکس ماشین ها محسوب شد اما رفته رفته با افزایش استفاده از گیربکس اتومات بر روی خودروها طرفداران طرفداران زیادی پیدا کرد و الویت افراد رد خیر خودرو قرار گرفت.

استفاده از گیربکس اتومات با اینکه راحتی و آسانی در رانندگی ایجاد کرد اما نیاز به نگهداری و مراقبت بیشتری نسبت به جعبه دنده دستی دارد و در صورت خرابی هزینه های سنگین تری جهت تعمیر در برمی گیرد.

رد این مقاله از مجموعه مقالات آموزش اتو گالری حیدر قصد داریم به 5 عملی که برای ماشین های اتوماتیک  مضر هستند و نباید انجام داد بپردازیم.

 

پنج کاری که برای رانندگی با خودرو دنده اتوماتیک مضر هست

  • خلاص کردن گیربکس در حین حرکت با خودرو اتوماتیک

یکی از کارهای مضری که حین رانندگی با خودرو اتوماتیک نباید انجام داد خلاص کردن گیربکس حین رانندگی است. با این کار کنترل خودرو بسختی انجام می گیرد و از طرف دیگر فشار مضاعف و زیادی بر روی شیرهای برقی گیربکس اتوماتیک وارد میشود که باعث خرابی این شیرها شده و هزینه تعویض بالایی دارند.

 

  • حالت خلاص (N یا Neutral) برای لانچ کردن خودرو دنده اتوماتیک

مورد بعدی که در استفاده از خودرو اتوماتیک نباید انجام داد استفاده از حالت N هنگام لانچ کردن است.

لانچ کردن اصطلاحا به حرکت خودرو در حالت سکون با بیشترین وبالاترین گشتاور می گویند که حداقل هرزگردی را دارد. در خودروهایی با دنده دستی این حرکت به راحتی با بالا بردن دور موتور و رها کردن ناگهانی کلاچ انجام می گیرد اما در خودروهای اتوماتیک دنده را به حالت N یا خلاص قرار می دهند و دور موتور را بالا می برند و دنده در حالت D یا رانندگی قرار می گیرد که این عمل آسیب جدی به گیربکس اتوماتیک می زند و هزینه های تعمیر بالایی بر روی دست صاحب خودرو می گذارد.

 

  • تعویض دنده حین حرکت در خودروهای اتوماتیک

سومین عمل مضر برای خوردوهای اتوماتیک تعویض دنده مداوم در حین  حرکت با این خودروها می باشد. اگر در جایی هستید که حرکت مداوم به عقب و جلو دارید و مجبور به تعویض مداوم دنده هستید بهتر است خودرو را کامل متوقف کنید و دنده را از حالت  D به حالت R  و برعکس تغیر دهید زیرا تعویض دنده در حین رانندگی به گیربکس اتومات فشار وارد می کند.

 نکته: اگر گیربکس را از حالت D به حالت دستی با مودهای پیشفرض مانند حالت اسپورت و یا برفی قرار دهید مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

شرایط خرید نقد و اقساط خودرو اتوماتیک را با یک کلیک از اتو حیدر بخواهید 

 

  • خلاص کردن گیربکس در توقف های کوتاه با خودرو اتوماتیک

زمان رانندگی با خودروهای اتوماتیک در ترافیک که توقف های کوتاه و نهایتا دو دقیقه ای دارد توجه داشته باشید که بهتر است دنده را خلاص نکنید زیرا زمانی که خودرو اتومات در حالت D قرار دارد و توقف داریم تنها جریان روغن هیدرولیک در توربین ها بواسطه درگیری موتور و گیربکس است که در دور پایین موتور می باشد و ناچیز است اما زمانی که دنده را خلاص می کنیم و بعد از زمان کوتاهی به حالت درایو قرار می دهیم درگیری مجموعه کلاچ ها،  سوپاپ و شیرهای برقی را داریم که استهلاک بیشتری دارند.

 

  • توقف با دنده P در خودرو اتوماتیک

پنجمین و اخرین عمل خطرناک و مضر در رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک توقف کامل خودرو با دنده P می باشد.برای پارک کردن خودرو اتوماتیک ابتدا بطور کامل می ایستیم و سپس دنده را در حالت N قرار می دهیم و ترمز دستی را می کشیم تا وزن خودرو بر روی چرخ های عقب بیافتد و نهایتا دنده را در حالت P یا پارک قرار می دهیم. در غیر این صورت وزن خودرو بر روی گیربکس فشار وارد می کند و آسیب جدی به جعبه دنده های اتوماتیک می زند.